Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Španjolci su ipak imali više snage i sreće, a na igri Hrvatske se itekako osjetilo umor nakon šokantnog polufinala s Norveškom
Hrvatska osvojila srebro, čestitke našim Kaubojima (20-22)

Rukomet

PRESS:  Sport

RUKOMET

U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 (11-20) upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

U borbi vidno umornih ratnika, u kojoj se zadnjih 20 minuta više stajalo na terenu nego trčalo, Španjolci su ipak imali više snage i sreće, a na igri Hrvatske se itekako osjetilo umor nakon šokantnog polufinala s Norveškom.

...

Hrvatska je stigla vodstvo Španjolske od četiri gola razlike, u 54. minuti je i povela, ali više nije bilo snage za preokret i jedino zlato koje nedostaje.

Prvo finale europskih prvenstava na nogometnom stadionu, a hrvatski navijači u Tele2 areni napravili su i nogometno ozračje, bolje su započeli Kauboji i poveli s 3-1.  Trećim golom Duvnjaka iz sedmerca Hrvatska u 15. minuti ima 8-6, a Marić u 19. minuti diže na tri razlike (10-7). U 21. minuti prvi puta ulazi Cindrić, a Španjolci sa tri gola zaredom izjednačuju na 10-10, a u 28. minuti Španjolska prvi puta vodi (11-10), dok je Hrvatska bila 11 minuta igre bez gola. Na poluvrijeme se odlazi s golom prednosti za Furiju (11-12), dok Hrvatska, s očito za igru nespremnim Cindrićem, ima problema s napadom, a naši vratari su skupili samo dvije obrane u prvih 30 minuta.

Španjolska bolje otvara drugi dio, Hrvatska je primila dva gola na prazna vrata i Furija vodi s 16-12 u 36. minuti. Golovima Šarca Duvnjaka Hrvatska se primiče na 16-14, a taj rezultat stajao je čak šest minuta, sve dok Karačić postiže gol za 15-16. Dušebajev svojim prvim golom diže na 17-15 za Španjolsku u 45. minuti, a Mamić s igračem manje smanjuje na 16-17.

Marić u 49. minuti donosi izjednačenje 18-18, a Stepančić u 54. minuti konačno dovodi Hrvatsku u vodstvo, da bi Abello iz sedmerca poravnao.  Entrrerios zarađuje isključenje četiri minute prije kraja, Sarmiento zabija, ali Brozović pogađa prazna vrata za brzinsko izjednačenje manje od dvije minute prije kraja. Abello iz sedmerca donosi prednost Španjolskoj, a Karačić radi korake u našem napadu, a Dušebajev 25 sekundi prije kraja postiže ključni gol za pobjedu Španjolske.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su "Kauboji" osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini - Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20-22

Pred 20.000 gledatelja u Tele2 Areni sude Makedonci Načevski i Nikolov.
HRVATSKA: Šego (4 obrane), Ašanin; Musa, Horvat 2, Mandić 1, Stepančić 3, Duvnjak 5, Karačić 4,  Matanović, Šipić, Brozović 1, Marić 3, Mamić 1, Šarac, Hrstić, Cindrić

ŠPANJOLSKA: Vargas (8 obrana), Coralles: Aguinagalde 2, Abello 5, Sole 1, Canellas 2, Dušebajev 2, Entrerrios 2,  Maqueda 3, Fernandez 1, Sarmiento 2, Goni 1, Figueras 1, Morros, Arino, Guardiola

Tijek susreta:

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20:22

KRAJ UTAKMICE.

60' Dušebajev zabija, 20 sekundi do kraja utakmice.

59' Sedmerac za Španjolsku. Abello zabija za vodstvo Španjolaca. Koraci Karačića u napadu.

58' Sarmiento je zabio kroz ruke Šegi, no Brozović je brzo iskoristio što je Španjolska bila bez vratara i zabio s centra!

57' Entrerrios ide dvije minute van! Stepančić je izborio isključenje. Kakva drama.

55' Sedam metara za Španjolsku pokazao je sudac. Gomez Abello postiže gol za 19:19.

54' STEPANČIĆ JE PRECIZAN! HRVATSKA PONOVNO U VODSTVU!

54' Više od pet minuta nema gola na utakmici. Nervozno u napadu na obje strane, a obrane su čvrste.

52' Probijanje Stepančića nakon što je odličnu obranu odigrala Hrvatska.

49' Duvnjak za Marića, Hrvatska je izjednačila.

48' Figueras zabija nakon dugog i strpljivog španjolskog napada. Horvat uzvraća u sljedećem napadu lobom s krila.

46' Mamić postiže gol za Hrvatsku s igračem manje.

45' Alex Dušebajev postiže prvi gol na utakmici. Španjolska održava prednost s igračem više, dvije minute dobio je Igor Karačić.

44' Karačić u kontri! Hrvatska je na -1.

43' Šego brani, ali morat ćemo nešto odigrati i u napadu kako bismo se potpuno vratili. Matanoviću je obranjen zicer.

42' Marić promašuje čisti zicer. Sam je bio pred španjolskim vratarom, no njegov udarac Perez de Vargas skreće pokraj gola.

39' Guardiola promašuje prazni gol sa svoje polovice.

38' Hrvatska bez ideje u napadu, prijetio je pasivni napad, no Duvnjak "bombom" probija Pereza de Vargasa.

37' Zlatko Horvat zabija iz sedmerca, prekida seriju Španjolske.

36' Zabija i Canellas, Hrvatska je bez ideje u napadu. 16:12 vodi Španjolska.

35' Hrvatska je igrala bez golmana u napadu, Gomez Abello je iskoristio propust Hrvatske u napadu i zabio na prazna vrata. U sljedećem napadu - isto! Gomez Abello ponovno na prazna vrata.

34' Horvatu dvije minute, a Gomez Abello zabija iz sedmerca.

33' Stepančić postiže prvi gol Hrvatske u nastavku igre. Izjednačenje!

31' Počelo je drugo poluvrijeme, u prvom napadu udarac Maquede obranio je Šego.

30' Mandić prekida hrvatski napadački post, no Entrerrios zabija za vodstvo Španjolske 12:11 na kraju prvog poluvremena. Perez de Vargas je obranio šest od osam udaraca na vratima Španjolske, a hrvatski vratari imaju zajedno dvije obrane.

28' Canellas zabija za vodstvo Španjolske. Stepančić pokušava u ranoj fazi napada i ne zabija.

27' Aguinagaldu Šego brani zicer i na drugoj strani je Horvat izborio sedmerac koji nije uspio iskoristiti Duvnjak.

24' I treći gol Maquede, Hrvatska nije zabila pogodak već više od šest minuta, Lino Červar pokušat će zaustaviti krizu na time-autu.

22' Maqueda drugi gol iz drugog pokušaja.

20' Maqueda prekida mini-krizu Španjolaca pogotkom nakon time-auta.

19' Marino Marić! Hrvatska ima +3 prvi put na susretu. Pune su tribine glasnih i raspoloženih hrvatskih navijača, a stigla je i još uvijek aktualna predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović.

17' Karačić postiže drugi gol na utakmici. Hrvatska ima +2.

15' Ašanin je zamijenio Šega na golu, i branio pokušaj s krilo, no Aguinagalde prima loptu i zabija iz "odbijanca".

14' Duvnjak pogađa treći sedmerac na utakmici! Kapetanski sigurno igra Duvnjak na početku finala.

13' Lijep prodor Karačića koji ovog puta nije asistirao već je sam završio akciju.

12' David Mandić za 6:5, no ponovno u sljedećem napadu Španjolska ekspresno izjednačuje. Entrerrios postiže prvi svoj gol.

11' Aguinagalde postiže gol s crte.

10' Ponovno je Marić izborio sedmerac i ponovno je precizan Duvnjak s crte od sedam metara. Igra se gol za gol, no "Kauboji" su u prednosti.

9' Sarmiento zabija silovitim šutem iz koraka, još se čeka da prorade vratari na današnjem finalu.

8' Marić je izborio sedmerac, siguran izvođač bio je kapetan Domagoj Duvnjak, Hrvatska ponovno vodi.

7' Fernandez Perez izjednačuje pogotkom s crte.

5' Stepančić na asistenciju Karačića, no na drugoj strani Goni odmah vraća Španjolsku na -1.

4' Sole Sala postiže s krila prvi gol Španjolske.

3' Prodor Duvnjaka za vodstvo 2:0 "Kauboja"!

2' Karačić je briljatno asistirao Mariću koji s crte zabija prvi gol Hrvatske u finalu.

1' Počela je utakmica!

Pet minuta ostalo je do početka susreta, prvo ide španjolska pa slijedi hrvatska himna.

Igrači izlaze na predstavljanje!

● Prije početka finala, u izboru EHF-a i navijača, Domagoj Duvnjak izabran je za MVP-ja Eura, a Igor Karačić je u idealnoj momčadi.

● Nešto više od pola sata ostalo je do početka velikog finala, hrvatski rukometaši su na zagrijavanju u Tele 2 Areni u kojoj su u polufinalu protiv Norveške dramatično slavili.