PRESS
Piše: Helena Krmpotić
Najnovija strategija simbolične izgradnje nacije u zemljama JI Europe otkrila je koliko se Hrvata danas osjeća Jugoslavenima - 2,8%. Više od 90 posto građana ponosno je što su Hrvati, a za bivšom, propalom državom najviše pate Srbi - njih čak 32 posto izjasnilo se da su u duši i dalje "Jugoslaveni".
Norvežani koji su platili cijelu priču prigodno su izostavili Sloveniju iz istraživanja, a otkrili su da za Jugom pate i u BiH i Makedoniji. Više od 60% Hrvata se nikada nije osjećalo Jugoslavenima, izjasnili su se katolicima (88%) i da hrvatski smatraju materinjim jezikom (94%).
...
Mislim da je ovo potonje dovoljan znak što misle o najnovijoj ideji zajedničkog jezika, za kojim, pretpostavljam, plače upravo ovih 2,8 posto Hrvata u Hrvatskoj koji se tako ne osjećaju. Ono što istraživači nisu objedinili u istraživanju provedenom na više od 10. tisuća ljudi su podaci koji bi objasnili i ove brojke koje se odnose na vapaje susjeda za "dobrom, starom Jugom".
Tako primjerice, nisu objedinili podatak koliko je Srba radilo u policiji i vojsci u Hrvatskoj, koliko su dobro živjeli u Lici recimo, i imali sve blagodati modernog društva dok su susjedna, hrvatska sela bila bez vode, struje i cesta.
Plač za Hrvatskom i Slovenijom od strane južnijih, siromašnijih republika nisu objasnili ni brojkama o punjenju državnog proračuna i BDP-a od strane Hrvatske i Slovenije (pokojni Marko Veselica dokazao je da je omjer bio 80/20 u korist Hrv i Slo i za to dobio 11 godina robije).
Hrvatska i Slovenija su bile i ostale meka za brojne Srbe, Kosovare, Makedonce, Bošnjake, što se vidi i danas, uključujući i modernu toleranciju prihvaćanja različitosti upravo tih naroda.
To nije bio slučaj s hrvatskim građanima, koji ni danas u Srbiji ne mogu učiti svoj jezik (sjetimo se provokacije s knjigama na ćirilici za hrvatsku djecu), a tek su prije 12 godina priznata nacionalna manjina. Većina ih se, da bi si olakšala život, prestala izjašnjavati kao Hrvati, dok hrvatski građani obilato financiraju manjinske zajednice iz proračuna, uključujući i njihove provokacije.
Photo: 1. static.lupiga.com
Autor: Helena Krmpotić